Hammond Manufacturing 1418N4SSS16
Part No.:
1418N4SSS16
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4SSS16.pdf
Description:
BOX S STL NATURAL 48"L X 36"W
Size / Dimension:
48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm)
Height:
16.000" (406.40mm)
Area (L x W):
1728in² (1.115 m²)
Material:
Metal, Stainless Steel
Color:
Natural
Ratings:
IP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4SSS16.pdf
1. How to order 1418N4SSS16 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1418N4SSS16 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1418N4SSS16?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1418N4SSS16.
Image 1418N4SSS16
Part Number 1418N4SSS16
Manufacturer Hammond Manufacturing
Series 1418
Packaging Case
Product Status Active
Container Type Box
Size / Dimension 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm)
Height 16.000" (406.40mm)
Area (L x W) 1728in² (1.115 m²)