Hammond Manufacturing 1418N4S16M16
Part No.:
1418N4S16M16
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Boxes
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4S16M16.pdf
Description:
BOX S STEEL NATURAL 36"L X 30"W
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
1418
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Container Type:
Box
Size / Dimension:
36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm)
Height:
16.000" (406.40mm)
Area (L x W):
1080in² (6968cm²)
Design:
Hinged Door, Lid
Material:
Metal, Stainless Steel
Color:
Natural
Thickness:
14 Gauge
Features:
Interior Panels, Mounting Flange
Ratings:
IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:
Datasheet:
1. How to order 1418N4S16M16 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1418N4S16M16 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1418N4S16M16?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1418N4S16M16.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1418N4S16M16 1418N4S16M16LP
Part Number 1418N4S16M16 1418N4S16M16LP
Manufacturer Hammond Manufacturing Hammond Manufacturing
Series 1418 1418
Packaging Case Case
Product Status Active Active
Container Type Box Box
Size / Dimension 36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm) 36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm)
Height 16.000" (406.40mm) 16.000" (406.40mm)
Area (L x W) 1080in² (6968cm²) 1080in² (6968cm²)