Hammond Manufacturing 1418N4S16M12
Part No.:
1418N4S16M12
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4S16M12.pdf
Description:
BOX S STL NATURAL 36"L X 30"W
Size / Dimension:
36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm)
Height:
12.000" (304.80mm)
Area (L x W):
1080in² (6968cm²)
Material:
Metal, Stainless Steel
Color:
Natural
Ratings:
IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:
Datasheet:
1. How to order 1418N4S16M12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1418N4S16M12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1418N4S16M12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1418N4S16M12.
Image 1418N4S16M12 1418N4S16M12LP
Part Number 1418N4S16M12 1418N4S16M12LP
Manufacturer Hammond Manufacturing Hammond Manufacturing
Series 1418 1418
Packaging Case Case
Product Status Active Active
Container Type Box Box
Size / Dimension 36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm) 36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm)
Height 12.000" (304.80mm) 12.000" (304.80mm)
Area (L x W) 1080in² (6968cm²) 1080in² (6968cm²)