Hammond Manufacturing 1418N4S12
Part No.:
1418N4S12
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4S12.pdf
Description:
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W
Packaging:
Case
Size / Dimension:
48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm)
Height:
12.000" (304.80mm)
Area (L x W):
1728in² (1.115 m²)
Material:
Metal, Steel
Color:
Gray
Ratings:
IP66, NEMA 3R,4,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4S12.pdf
1. How to order 1418N4S12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1418N4S12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1418N4S12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1418N4S12.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1418N4S12 pin diagram, 1418N4S12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1418N4S12 1418N4S12LP
Part Number 1418N4S12 1418N4S12LP
Manufacturer Hammond Manufacturing Hammond Manufacturing
Series 1418 1418
Packaging Case Case
Product Status Active Active
Container Type Box Box
Size / Dimension 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm) 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm)
Height 12.000" (304.80mm) 12.000" (304.80mm)
Area (L x W) 1728in² (1.115 m²) 1728in² (1.115 m²)