Hammond Manufacturing 1418N4R10
Part No.:
1418N4R10
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Boxes
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4R10.pdf
Description:
BOX STEEL GRAY 48"L X 30"W
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
1418
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Container Type:
Box
Size / Dimension:
48.000" L x 30.000" W (1219.20mm x 762.00mm)
Height:
10.000" (254.00mm)
Area (L x W):
1440in² (9290cm²)
Design:
Hinged Door, Lid
Material:
Metal, Steel
Color:
Gray
Thickness:
14 Gauge
Features:
Interior Panels, Mounting Flange
Ratings:
IP66, NEMA 3R,4,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4R10.pdf
1. How to order 1418N4R10 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1418N4R10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1418N4R10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1418N4R10.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1418N4R10 pin diagram, 1418N4R10 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1418N4R10 1418N4R10LP
Part Number 1418N4R10 1418N4R10LP
Manufacturer Hammond Manufacturing Hammond Manufacturing
Series 1418 1418
Packaging Case Case
Product Status Active Active
Container Type Box Box
Size / Dimension 48.000" L x 30.000" W (1219.20mm x 762.00mm) 48.000" L x 30.000" W (1219.20mm x 762.00mm)
Height 10.000" (254.00mm) 10.000" (254.00mm)
Area (L x W) 1440in² (9290cm²) 1440in² (9290cm²)