Image 12CTQ045S 12CTQ045
Part Number 12CTQ045S 12CTQ045
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 6A 6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 6 A 600 mV @ 6 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 800 µA @ 45 V 800 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C