Amphenol ICC (FCI) 10056844-114LF
Part No.:
10056844-114LF
Datasheet:
Chuangxin Cloud10056844-114LF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Packaging:
Tube
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
14
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Style:
Board to Cable/Wire
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.079" (2.00mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.366" (9.30mm)
Features:
Keying Slot
Current Rating (Amps):
Datasheet:
1. How to order 10056844-114LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the 10056844-114LF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 10056844-114LF?
Image 10056844-120ALF 10056844-106ALF 10056844-114LF 10056844-110ALF 10056844-114ALF
Part Number 10056844-120ALF 10056844-106ALF 10056844-114LF 10056844-110ALF 10056844-114ALF
Series Quickie™ Quickie™ Quickie™ Quickie™ Quickie™
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 14 14 14 14 14
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Insulation Height 0.366" (9.30mm) 0.366" (9.30mm) 0.366" (9.30mm) 0.366" (9.30mm) 0.366" (9.30mm)