KYOCERA AVX 0508ZC105MAT2A
Part No.:
0508ZC105MAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud0508ZC105MAT2A.pdf
Description:
CAP CER 1UF 10V X7R 0508
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0508 (1220 Metric)
Size / Dimension:
0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.040" (1.02mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order 0508ZC105MAT2A on Chuangxin Cloud?
3. Are the 0508ZC105MAT2A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0508ZC105MAT2A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 0508ZC105MAT2A
Part Number 0508ZC105MAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0508 (1220 Metric)
Size / Dimension 0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.040" (1.02mm)