KYOCERA AVX 05083C103KAT2A
Part No.:
05083C103KAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud05083C103KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0508 (1220 Metric)
Size / Dimension:
0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.040" (1.02mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order 05083C103KAT2A on Chuangxin Cloud?
3. Are the 05083C103KAT2A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 05083C103KAT2A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 05083C103KAT2A
Part Number 05083C103KAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0508 (1220 Metric)
Size / Dimension 0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.040" (1.02mm)