Walsin Technology Corporation 0402B273K250CT
Part No.:
0402B273K250CT
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud0402B273K250CT.pdf
Description:
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0402
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
Datasheet:
1. How to order 0402B273K250CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the 0402B273K250CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0402B273K250CT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 0402B273K250CT
Part Number 0402B273K250CT
Manufacturer Walsin Technology Corporation
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.027 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)