Samtec Inc. ZW-20-20-S-D-670-150
Part No.:
ZW-20-20-S-D-670-150
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudZW-20-20-S-D-670-150.pdf
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.310" (7.874mm)
Length - Stack Height:
0.670" (17.018mm)
Length - Tail:
0.150" (3.810mm)