Samtec Inc. ZW-20-11-S-D-605-235
Part No.:
ZW-20-11-S-D-605-235
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudZW-20-11-S-D-605-235.pdf
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height:
0.605" (15.367mm)
Length - Tail:
0.235" (5.969mm)