Samtec Inc. ZW-12-11-G-S-375-285
Part No.:
ZW-12-11-G-S-375-285
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudZW-12-11-G-S-375-285.pdf
Description:
CONN BRD STACK .100" 12POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.270" (6.858mm)
Length - Stack Height:
0.375" (9.525mm)
Length - Tail:
0.285" (7.239mm)