Samtec Inc. ZSS-130-02-H-D-545
Part No.:
ZSS-130-02-H-D-545
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudZSS-130-02-H-D-545.pdf
Description:
.100" SHROUDED ELEVATED TERMINAL
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZSS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Elevated
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
60
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.185" (4.70mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.545" (13.84mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Polyester, Glass Filled
Features:
Keying Slot
Current Rating (Amps):
3A