Samtec Inc. ZML-115-54-G-D-530-SM
Part No.:
ZML-115-54-G-D-530-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudZML-115-54-G-D-530-SM.pdf
Description:
.050" X .100" MICRO SHROUDED TER
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZML
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
30
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.530" (13.46mm)