Samtec Inc. ZLTMM-120-71-S-D-745
Part No.:
ZLTMM-120-71-S-D-745
Datasheet:
Chuangxin CloudZLTMM-120-71-S-D-745.pdf
Description:
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
40
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.745" (18.92mm)