Samtec Inc. ZLTMM-120-63-S-D-450
Part No.:
ZLTMM-120-63-S-D-450
Datasheet:
Chuangxin CloudZLTMM-120-63-S-D-450.pdf
Description:
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
40
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.555" (14.10mm)
Insulation Height:
0.450" (11.43mm)