Samtec Inc. ZLTMM-118-70-S-D-590
Part No.:
ZLTMM-118-70-S-D-590
Datasheet:
Chuangxin CloudZLTMM-118-70-S-D-590.pdf
Description:
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
36
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
0.693" (17.60mm)
Insulation Height:
0.590" (14.99mm)