Samtec Inc. ZLTMM-113-63-H-D-375
Part No.:
ZLTMM-113-63-H-D-375
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudZLTMM-113-63-H-D-375.pdf
Description:
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZLTMM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Elevated
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
26
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
0.555" (14.10mm)
Insulation Height:
0.375" (9.53mm)