Samtec Inc. YTE-140-03-L-Q-360
Part No.:
YTE-140-03-L-Q-360
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudYTE-140-03-L-Q-360.pdf
Description:
CONN HD ARRAY RCP 160P VERT GOLD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
YTE
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Elevated Socket
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board
Number of Positions:
160
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post:
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C