YTE-110-02-G-5-775-001.pdf
YTE-110-02-G-5-775-001.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. | Samtec Inc. |
| Series | YTE | YTE | YTE | YTE | YTE |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Contact Type | Forked | Forked | Forked | Forked | Forked |
| Style | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board |
| Number of Positions | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Number of Positions Loaded | 49 | 49 | 49 | 49 | 49 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| Insulation Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Insulation Height | 0.775" (19.69mm) | 0.775" (19.69mm) | 0.775" (19.69mm) | 0.775" (19.69mm) | 0.775" (19.69mm) |