NKK Switches YB15WCKW01-28-BB
Part No.:
YB15WCKW01-28-BB
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudYB15WCKW01-28-BB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
YB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
White (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal):
28 VAC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C