NKK Switches YB15CKG01-12-EB
Part No.:
YB15CKG01-12-EB
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudYB15CKG01-12-EB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
YB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
28 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Yellow (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
Incandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C