Cree LED XD16AWT-H0-0000-00000HEE8
Part No.:
XD16AWT-H0-0000-00000HEE8
Datasheet:
Chuangxin CloudXD16AWT-H0-0000-00000HEE8.pdf
Description:
LED XLAMP WARM WHT 2700K 0606
Color:
White, Warm
CCT (K):
2700K
Flux @ 85°C, Current - Test:
118lm (114lm ~ 122lm)
Flux @ 25°C, Current - Test:
Current - Test:
350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.73V
Lumens/Watt @ Current - Test:
123 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
80
Current - Max:
2A
Size / Dimension:
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.88mm)