Cree LED XD16AWT-H0-0000-00000BH3E
Part No.:
XD16AWT-H0-0000-00000BH3E
Datasheet:
Chuangxin CloudXD16AWT-H0-0000-00000BH3E.pdf
Description:
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 0606
Color:
White, Cool
CCT (K):
5000K 5-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test:
144lm (139lm ~ 148lm)
Flux @ 25°C, Current - Test:
Current - Test:
350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.73V
Lumens/Watt @ Current - Test:
151 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
70
Current - Max:
2A
Size / Dimension:
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.88mm)