Cree LED XD16AWT-H0-0000-000000HF7
Part No.:
XD16AWT-H0-0000-000000HF7
Manufacturer:
Cree LED
Category:
LED White Lighting
Package:
0606 (1616 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudXD16AWT-H0-0000-000000HF7.pdf
Description:
LED XLAMP WARM WHT 3200K 0606
Manufacturer:
Cree LED
Series:
XLamp® XD16
Package/Case:
0606 (1616 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
White, Warm
CCT (K):
3200K
Flux @ 85°C, Current - Test:
144lm (139lm ~ 148lm)
Flux @ 25°C, Current - Test:
Current - Test:
350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.73V
Lumens/Watt @ Current - Test:
151 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
Current - Max:
2A
Viewing Angle:
135°
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0606
Size / Dimension:
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.88mm)