JAE Electronics WR-FL70P-VF60-N1-R1200
Part No.:
WR-FL70P-VF60-N1-R1200
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Description:
CONN PLUG 70POS SMD GOLD
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
WR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
70
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
6mm, 6.5mm, 9mm
Height Above Board:
0.197" (5.00mm)