JAE Electronics WR-80P-VF50-N1-R1300
Part No.:
WR-80P-VF50-N1-R1300
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudWR-80P-VF50-N1-R1300.pdf
Description:
CONN PLUG 80POS SMD GOLD
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
WR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
80
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
5mm, 5.5mm, 8mm
Height Above Board:
0.157" (4.00mm)