JAE Electronics WR-120S-VF-N1
Part No.:
WR-120S-VF-N1
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudWR-120S-VF-N1.pdf
Description:
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
WR
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
120
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
4mm, 5mm, 6mm
Height Above Board:
0.128" (3.25mm)