JAE Electronics WP7-P016VA1-R500
Part No.:
WP7-P016VA1-R500
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudWP7-P016VA1-R500.pdf
Description:
CONN PLUG 16POS SMD GOLD
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
WP7
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Connector Type:
Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
16
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
0.7mm
Height Above Board:
0.020" (0.50mm)