JAE Electronics WP27D-P060VA3-R15000
Part No.:
WP27D-P060VA3-R15000
Datasheet:
Chuangxin CloudWP27D-P060VA3-R15000.pdf
Description:
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Series:
WP27D
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
60
Pitch:
0.014" (0.35mm)
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
0.7mm
Height Above Board:
0.022" (0.57mm)