JAE Electronics WP26-S054VA1-R15000
Part No.:
WP26-S054VA1-R15000
Datasheet:
Chuangxin CloudWP26-S054VA1-R15000.pdf
Description:
CONN RCPT 54POS SMD GOLD
Series:
WP26
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
54
Pitch:
0.014" (0.35mm)
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
0.6mm
Height Above Board:
0.023" (0.59mm)