JAE Electronics WP26-P054VA1-R15000
Part No.:
WP26-P054VA1-R15000
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudWP26-P054VA1-R15000.pdf
Description:
CONN PLUG 54POS SMD GOLD
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
WP26
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
54
Pitch:
0.014" (0.35mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
0.6mm
Height Above Board:
0.019" (0.48mm)