JAE Electronics WP26DK-S040VA3-R15000
Part No.:
WP26DK-S040VA3-R15000
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudWP26DK-S040VA3-R15000.pdf
Description:
CONN RCPT 40 POS SMD GOLD
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
WP26DK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.014" (0.35mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Mated Stacking Heights:
0.6mm
Height Above Board:
0.024" (0.61mm)