JAE Electronics WP21-S040VA1-R8000
Part No.:
WP21-S040VA1-R8000
Datasheet:
Chuangxin CloudWP21-S040VA1-R8000.pdf
Description:
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Series:
WP21
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.014" (0.35mm)
Mated Stacking Heights:
0.6mm
Height Above Board:
0.023" (0.59mm)