CUI Inc. VOF-85B-24
Part No.:
VOF-85B-24
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudVOF-85B-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 85W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VOF-85B (85W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.55 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
85W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.24" H (101.6mm x 50.8mm x 31.6mm)