CUI Inc. VOF-260B-12
Part No.:
VOF-260B-12
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudVOF-260B-12.pdf
Description:
AC-DC, 260W, 12 VDC, SINGLE OUTP
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VOF-260B (260W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
21.67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
260W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.44" H (101.6mm x 50.8mm x 36.6mm)