CUI Inc. VMS-450B-54-CFS
Part No.:
VMS-450B-54-CFS
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudVMS-450B-54-CFS.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 54V 448W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VMS-450B-CFS (450W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
54V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
448W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.83" L x 3.15" W x 1.60" H (148.1mm x 80.0mm x 40.6mm)