CRCW08056K80JNEB.pdf
CRCW08056K80JNEB.pdf
| Image |  |
| Part Number | CRCW08056K80JNEBC | CRCW08056K80JNEB |
| Manufacturer | Vishay Dale | Vishay Dale |
| Series | D/CRCW e3 | D/CRCW e3 |
| Package/Case | 0805 (2012 Metric) | 0805 (2012 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key | Discontinued at Digi-Key |
| Resistance | 6.8 kOhms | 6.8 kOhms |
| Tolerance | ±5% | ±5% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film | Thick Film |
| Features | Automotive AEC-Q200 | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Ratings | 0805 | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.020" (0.50mm) | 0.020" (0.50mm) |