CPR0511R00KE14.pdf
CPR0511R00KE14.pdf
| Image |  |
| Part Number | CPR0511R00KE14 |
| Manufacturer | Vishay Dale |
| Series | CPR |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Resistance | 11 Ohms |
| Tolerance | ±10% |
| Power (Watts) | 5W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Flame Proof, Safety |
| Temperature Coefficient | ±400ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 275°C |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 1.060" L x 0.375" W (26.92mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.360" (9.14mm) |