CUI Inc. VHB100W-Q48-S15
Part No.:
VHB100W-Q48-S15
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudVHB100W-Q48-S15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 100W
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VHB100W (100W)
Package/Case:
9-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6.7A
Power (Watts):
100 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
87.5%