JAE Electronics TX25-40P-8ST-N1E
Part No.:
TX25-40P-8ST-N1E
Datasheet:
Chuangxin CloudTX25-40P-8ST-N1E.pdf
Description:
CONN PLUG 40POS VERT GOLD
Series:
TX25
Connector Type:
Plug, Center Strip Contacts
Number of Positions:
40
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Mated Stacking Heights:
14mm, 18mm, 20mm
Height Above Board:
0.441" (11.20mm)