JAE Electronics TX24-50R-6ST-H1E
Part No.:
TX24-50R-6ST-H1E
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudTX24-50R-6ST-H1E.pdf
Description:
CONN RCPT 50POS VERT GOLD
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
TX24
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
50
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole
Features:
Board Lock
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
12mm, 14mm, 18mm
Height Above Board:
0.406" (10.30mm)