Samtec Inc. TW-35-05-S-Q-301-150
Part No.:
TW-35-05-S-Q-301-150
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 140POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
140
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating):
0.143" (3.632mm)
Length - Stack Height:
0.301" (7.645mm)
Length - Tail:
0.150" (3.810mm)