Samtec Inc. TW-30-07-G-D-563-SM-P
Part No.:
TW-30-07-G-D-563-SM-P
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudTW-30-07-G-D-563-SM-P.pdf
Description:
CONN HDR 60POS 0.079 STACK SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, TW
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Positions:
60
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.751" (19.075mm)
Length - Post (Mating):
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height:
0.563" (14.300mm)