Samtec Inc. TW-20-12-L-D-560-350
Part No.:
TW-20-12-L-D-560-350
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.560" (14.224mm)
Length - Tail:
0.350" (8.890mm)