Samtec Inc. TW-02-06-T-S-400-100
Part No.:
TW-02-06-T-S-400-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudTW-02-06-T-S-400-100.pdf
Description:
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating):
0.173" (4.394mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)