Samtec Inc. TW-02-05-T-S-120-235
Part No.:
TW-02-05-T-S-120-235
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudTW-02-05-T-S-120-235.pdf
Description:
CONN BRD STACK 2.00 2POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating):
0.239" (6.071mm)
Length - Stack Height:
0.120" (3.048mm)
Length - Tail:
0.235" (5.969mm)