Samtec Inc. TMM-150-01-S-D-SM-P
Part No.:
TMM-150-01-S-D-SM-P
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudTMM-150-01-S-D-SM-P.pdf
Description:
LOW PROFILE TIGER EYE HEADER STR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TMM
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
100
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.126" (3.20mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.059" (1.50mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
3.2A per Contact