Texas Instruments TLV1117-25CDCY
Part No.:
TLV1117-25CDCY
Datasheet:
Chuangxin CloudTLV1117-25CDCY.pdf
Description:
IC REG LIN 2.5V 800MA SOT223-4
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C